فتح‌الله‌زاده: توطئه در کار بود تا استقلال از آسیا حذف شود/ ساپینتو بازیکنان را تحریک می‌کرد تا علیه من حرف بزنند

به گزارش مشرق، علی فتح‌الله‌زاده بهار امسال از مدیریت باشگاه استقلال کنار رفت و پس از آن ترجیح داد سکوت کند. او در این مدت غیر از یکی دو مصاحبه تلویزیونی، ترجیح داد هیچ مصاحبه‌ای نداشته باشد اما سرانجام سکوت خود را شکست و بسیاری از ناگفته‌ها را بر زبان آورد. حرف‌هایی که هر کدام از آنها در جای خود می‌تواند فوق العاده مهم باشد.

این روزها به عنوان یک هوادار و روزنامه‌نگار ورزشی شرایط استقلال را دنبال می‌کنید. به نظرتان اوضاع چگونه است؟

کاری که نکونام انجام داد تا اینجای کار فوق العاده بوده است. این را از جهت آنکه آقا جواد زمانی بازیکن خود من بود نمی‌گویم بلکه به لحاظ قواعد فوتبالی حرف می‌زنم. استقلال در تابستان نتوانست آنطور که سرمربی تیم می‌خواهد بازیکن بگیرد ولی حالا در عین ناباوری صدر نشین است و این مسئله چیزی نیست جز تدبیر و مدیریت هوشمندانه جواد نکونام. من در مدت ۷ ماهی که مدیرعامل بودم، ۹۰ میلیارد تومان به بازیکنان و مربیان پول دادم و اسنادش هم موجود است اما ریکاردو ساپینتو هر روز بازیکنان را ردیف می‌کرد تا علیه من حرف بزنند. من هر ماه به این آقا پول می‌دادم اما مرتب مصاحبه می‌کرد و می‌گفت ۸ ماه است پول نگرفته‌ام! بسیاری از پیشکسوتان استقلال به من گفتند ساپینتوشان و پرستیژ استقلال را پایین می‌آورد او واقعاً در حق من کم لطفی کرد. خودش می‌دید من با چه دشواری مشغول کار هستم انتظار داشتم این شرایط را درک کند اما متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداد. این دقیقاً همان ماجرای است که حالا عکس آن را در استقلال شاهد هستیم با وجود اینکه بازیکنان مبلغ قابل ملاحظه‌ای را طلبکار هستند اما کادر فنی یک مجموعه بسیار همدل را ساخته است که با یکدلی جلو می‌روند و صدر نشین هستند. جواد نکونام در حالی چنین کاری را با کمک دستیارانش انجام داده که خودشان هم هنوز پول نگرفته‌اند اما اجازه نمی‌دهد اتحاد تیم بر هم بخورد.

برسیم به داستان سقف بودجه و حاشیه‌های مرتبط با آن. خیلی‌ها می‌گویند این طرح هم مانند طرح سقف قرارداد به جایی نمی‌رسد.

اصلاً باشگاه‌ها نمی‌توانند رعایت کنند من نمی‌دانم چرا با چنین قوانینی مدیران را مجبور به تخلف می‌کنند؟ استقلال و پرسپولیس را طوری نشان می‌دهند که انگار این دو باشگاه مشغول استفاده بی‌رویه و بدون بازدهی از پول بیت المال هستند در صورتی که اتفاقاً به‌نویی می‌توان گفت بودجه عمومی کشور از این دو باشگاه استفاده می‌کند. شما ببینید حق پخش بازی‌های این دو تیم و آگهی‌های تبلیغاتی چه گردش مالی بزرگی ایجاد می‌شود اما استقلال و پرسپولیس خودشان از چنین پول گزاف و ارزشمندی هیچ منفعتی نمی‌برند. بیخودی چنین ماجراهایی را گردن آبی و قرمز نیندازیم.

هنوز هم در رابطه با حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا بحث‌های بسیار زیادی مطرح است. اتفاقی که در دوره شما به وقوع پیوست و تاکید داشتید یک عده تعمداً باعث وقوع چنین اتفاق بدی شدند.

بارها گفته‌ام که اگر آقایان می‌خواستند پول استراماچونی را بدهند چرا ۵ روز قبل ندادند؟ من بارها این سوال را مطرح کردم اما هیچ جواب روشن و محکمه پسندی به من ندادند. حالا صادقانه در خبر ورزشی می‌گویم یک توطئه در کار بود تا استقلال از لیگ قهرمانان آسیا حذف شود.

واقعیت ماجرا از نگاه شما چه بود؟

واقعیت ماجرا این بود که آن شخصی که باید مشکل مالکیت مشترک استقلال و پرسپولیس را حل می‌کرد، نتوانست این مسئله را حل کند و به همین خاطر استقلال را قربانی کردند. خدا را شکر که هم آقای خاندوزی و هم آقای زارعی در مصاحبه‌های خودشان با صراحت گفتند مشکل مالکیت مشترک حل نشده است. خیلی‌ها در آن مقطع حذف استقلال را گردن فتح‌الله‌زاده انداختند اما ت زمان خیلی چیزها را ثابت کرد. خدا جای حق نشسته. زمستان می‌رود و روسییاهی به زغال می‌ماند. استقلال پرافتخارترین تیم ایرانی در آسیا محسوب می‌شود و با این رفتارها کوچک نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

شایعه بازداشت مدیرعامل سابق استقلال صحت دارد؟

همین حالا هم استقلال از بابت بدهی به ریکاردو ساپینتو و رافائل سیلوا در خطر حذف از دوره بعدی لیگ قهرمانان آسیا قرار دارد.

قبل از پاسخ به سوالی که مطرح کردید باید بگویم متاسفانه سیاست‌های غلط هر دو تیم استقلال و پرسپولیس را به ورطه ورشکستگی می‌کشاند. من مرغوبکار را در سال ۱۳۷۷ از ریاست جمهوری گرفتم تا برای استقلال باشد ولی سال گذشته به خاطر وام ۹۰ میلیاردی که آقای آجرلو گرفته بود مجبور شدم این مجموعه ارزشمند را گرو بگذارم. متاسفانه الان مرغوب کار بابت بدهی‌های معوقه استقلال به شدت در خطر است و امیدوارم آقای علی خطیر بتواند به‌نویی قضیه را حل کند. در مورد بدهی به سرمربی و بازیکن سابق استقلال نیز به نظرم قضیه دو بخش دارد پیرامون ریکاردو ساپینتو با توجه به رفتارهایی که او انجام داد و محرومیت‌هایی که متحمل شد، می‌توان بخشی از مسئله را حل کرد اما در مورد رافائل معتقدم هنوز هم می‌شود با او صحبت کرد تا به استقلال برگردد و باقیمانده قراردادش را بازی کند یا اینکه حداقل رضایت بدهد و قضیه دردسر کمتری برای استقلال به وجود آورد.

علی فتح‌الله‌زاده

اگر استقلال طی روزهای آینده ناگهان به یک پول بزرگ دست پیدا کند به نظر شما باید آن را خرج پرداخت مطالبات بازیکنان بکند یا با طلبکاران خارجی تسویه حساب نماید؟

ببینید! ما چون اطلاع دقیق از این ماجرا نداریم هر کس تحلیل خودش را ارائه می‌کند وقتی من زمستان سال گذشته آن پول را خرج بازیکنان کردم، در کورس قهرمانی قرار داشتیم در آن مقطع ۴ ماه برای تسویه حساب با استراماچونی فرصت داشتیم و همان زمان به من گفتند ۱۰۰ میلیارد تومان از همراه اول پول می‌گیریم و علاوه بر آن، دوستان گفتند ۱۳۵ میلیارد تومان پول دیگر هم به استقلال می‌رسد ولی بعداً یکی از مسئولان در تلویزیون گفت چون این مبالغ حسابرسی نشده بود نمی‌توانند آن را به استقلال بدهند! خوب من که مسئول حسابرسی نبودم. تازه نکته اینجاست که چطور چنین رقم بزرگی بلافاصله پس از رفتن من ظرف ۵ روز حسابرسی شده و پرداخت شد؟ من که رفتم ولی آه هواداران استقلال بابت لیگ قهرمانان آسیا این‌ها را می‌گیرد. آه هواداران استقلال یقه این آقایان را می‌گیرد.

یکی از انتقاداتی که به دوره مدیریت شما وارد می‌شود بحث عزیزبک آمانوف و فیش محمد محبی است.

در مورد ازبک آمانوف وقتی مربی از یک بازیکن استفاده نمی‌کند من دیگر چه کار می‌توانم بکنم؟ دوستان باید قانون را بخوانند و به حقوق بین‌الملل واقف باشند. بر اساس قواعد بین‌المللی ما نمی‌توانیم پاسپورت یک بازیکن را ضبط کنیم چون سفارت آن کشور می‌تواند شکایت کند سفارت ازبکستان می‌توانست سر ماجرای آمانوف از ما شکایت کند. خودم ۱۰ بار به ریکاردو ساپینتو گفتم آقا از این عزیزبک استفاده کن. حداقل وقتی که ما از حریفان جلو افتاده‌ایم ۵ دقیقه او را به میدان بفرست اما چنین کاری را نمی‌کرد و اصلاً اعتقادی نداشت. به نظر شما آمانوف بازیکن بدی بود اگر بازیکن بدی بود

پس چرا الان اینقدر خوب می‌درخشد؟

بحث دیگر در مورد محمد محبی است. من توانستم از حق استقلال دفاع کرده و فیفا را متقاعد کنم که باشگاه ما تخلفی مرتکب نشده است. هر کسی هم می‌گوید فتح‌الله‌زاده در این مورد راست نمی‌گوید صراحتاً مصاحبه کند تا رای را نشانش بدهم اصلاً همه چیز اظهر من الشمس است. اگر من نمی‌توانستم فیفا را قانع کنم چگونه آنها اجازه دادند محمد محبی در نیم فصل دوم برای ما بازی کند؟ پرتغالی‌ها بعد از اینکه در دوره مدیرعاملی من سر این قضیه شکست خوردند، به دادگاه عالی ورزش شکایت کردند و استقلال به خاطر فیش جعلی که قبل از آمدن من در مهر ماه سال ۱۴۰۱ صادر شده بود، محکوم شد. تمام اسنادش هم موجود است و در این مورد وصله‌ای به من نمی‌چسبد ولی آن‌هایی که در فضای مجازی پیج دارند یا برنامه دارند علیه من سمپاشی کردند و به دروغ حرف زدند.

البته به نظر می‌رسد یک عده در خود باشگاه استقلال هم همان مقطع علیه شما بودند؟

بله متاسفانه باید بگویم حرفی که می‌زنید درست است. بعضی از مسئولان باشگاه استقلال را به این دلیل هرگز حلال نمی‌کنم. البته یکی از آنها را حلال کردم.

چرا؟ ماجرا چه بود؟

یک نفر چند ماه پس از اینکه من از باشگاه کناره‌گیری کردم زنگ زد و گفت من را حلال کن در آن مقطع تحت فشار بودم و مجبور شدم علیه شما باشم.

فتح‌الله‌زاده: از باشگاه استقلال خط دادند تا به من حمله کنند/ ستاره سوم استقلال را به ناصر حجازی بدهکارم/ به‌خاطر چک بازیکن استقلال ساختمانم را فروختم

چند روز پیش مصاحبه از امیر قلعه‌نویی مربوط به آبان سال ۹۲ منتشر کردیم که مدعی شده بود شما در آن مقطع به خاطر استقلال اجاره نشین شده‌اید. اصل ماجرا چه بود؟

اصل قضیه این بود که برخی کمک‌های وعده داده شده در سال ۹۲ محقق نشد و من مجبور شدم ساختمان خیابان لارستان که در نزدیکی دفتر خود خبر ورزشی قرار دارد را بفروشم. این ساختمان را به خاطر چک دو بازیکن استقلال فروختم. آنجا را ۵ میلیارد تومان فروختم و ۲۵ روز طول کشید تا پولم را کامل بگیرم در همان زمان ناگهان املاک در تهران به شکل عجیبی بالا رفت و قیمتش به ۲۰ میلیارد تومان رسید. الان هم که اگر بخواهید آن ساختمان را بخرید حتی ۱۵۰ میلیارد تومان هم به شما نمی‌دهند. البته فدای سر هواداران استقلال.

راستی بحث هواداران را مطرح کردید پس از جدایی شما در بهار امسال بحث‌هایی مطرح شد که یک عده خط داده بودند تا در ورزشگاه علیه علی فتح اللهزاده شعار بدهند

بله متاسفانه همینطور بود شک نکنید که خط دادند تا در استادیوم به من توهین کنند وگرنه هوادار خودش می‌دانست که فتح‌الله‌زاده چقدر برای استقلال زحمت کشید. من ۱۰ سال بودم و ۹ جام آوردم اما طی ۱۰ سالی که نبودم استقلال فقط یک جام آورد مردم اینها را درک می‌کنند. متاسفانه از داخل خود باشگاه استقلال هم خط داده بودند تا روی سکوها به من حمله کنند.

شما ۱۸ سال پیش در ملاقات با چند بانوی بازیگر سینمای ایران ابراز امیدواری کرده بودید که زمینه برای حضور بانوان در استادیوم فراهم شود و حالا آن آرزو برآورده شده است.

خوشحالم که بانوان استقلالی به عنوان نیمی از جمعیت هواداران این تیم می‌توانند به ورزشگاه بروند. نه فقط استقلال بلکه این خوشحالی را برای سایر تیم‌ها هم دارم چون هواداران بانوی آنها هم حالا به ورزشگاه می‌روند. من ۱۸ سال قبل هنگام برگزاری بازی ایران و بحرین در ورزشگاه آزادی چند بازیگر بانوی سینما را به داخل ورزشگاه بردم تا مسابقه را از نزدیک ببینند. علاوه بر این، افراد تعداد دیگری از خانم‌های علاقمند به فوتبال را هم در همان بازی به استادیوم بردم و در زیر جایگاه سی.‌آی.‌پی برایشان محلی را مهیا کردم تا بازی را از نزدیک ببینند.

به نظر شما استقلال در این فصل موفق می‌شود؟

اگر همدلی باشد استقلال شایسته‌ترین تیم برای قهرمانی است. امیدوارم این تیم بتواند در نیم فصل بازیکن جذب کند و قوی‌تر بشود و هیچ مشکلی هم میان آقای خطیر و جواد نکونام عزیز به وقوع نپیوندد.

دلتان می‌خواهد به فوتبال برگردید؟

بستگی به شرایطش دارد. اگر بخواهند بی‌اخلاقی کنند و تهمت بزنند خب من نیایم بهتر است اما اگر کار را به دست کاردان بسپارند، چرا که نه؟ در مقطعی می‌گفتم استقلال را به مدت ۵ سال در اختیار امثال من بگذارید اما باور کنید الان اگر حتی استقلال را مجانی هم بدهند، جرات نمی‌کنم آن را قبول کنم.

البته یک بار در گفت‌وگویی تاکید کردید که دلتان می‌خواهد ستاره سوم را با استقلال بگیرید و پس از آن از فوتبال خداحافظی کنید.

بله. هنوز هم این آرزو را دارم و خیلی دلم می‌خواهد چنین اتفاقی رخ بدهد. یک روز من در کنار مرحوم حجازی نشسته بودم و به هم قول دادیم استقلال را قهرمان آسیا کنیم و ستاره سوم را بگیریم. متاسفانه عمر ناصر خان به دنیا نبود اما من ستاره سوم را به حجازی بدهکارم.

Adblock test (Why?)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جزئیات اختلاف استقلال و هوادار در موضوع خالدآبادی

س نوامبر 21 , 2023
به گزارش مشرق، کارگروه نظارت بر قراردادها پس از بررسی توضیحات و دفاعیات باشگاه استقلال تصمیم به ارجاع پرونده به کمیته انضباطی گرفت. از ۴ مورد مطرح شده، گفته می‌شود ماجرای انتقال محمدرضا خالد آبادی به جمع شاگردان نکونام یکی از مهمترین مسائل در این ...