اورتون آن‌ها سرخابی‌ها و زردهای ما

به گزارش مشرق، موضوعی بسیار جدی‌تر و محکم‌تر از آنچه ما با هزاران ایراد و اشکال و لاپوشانی و اهمال به اسم سقف بودجه و سقف قرارداد می‌خواهیم اجرایش کنیم. فوتبال حرفه‌ای دنیا، اما برخلاف ما این مهم را به دقت بررسی و با متخلفانش به شدت برخورد می‌کند. نمونه‌اش همین چند روز قبل رخ داد؛ اورتون باشگاه قدیمی انگلیسی «فیرپلی مالی» را رعایت نکرد و خیلی راحت ۱۰ امتیاز از این تیم کسر شد تا اورتون میان‌جدولی حالا فقط یک رده با سقوط فاصله داشته باشد. جای شوخی نیست این خطر حالا چلسی و منچسترسیتی را هم تهدید می‌کند بدون اینکه نام و آوازه آن‌ها مهم باشد.

قانون در فوتبال حرفه‌ای دنیا بدون کم‌وکاست اجرا می‌شود و قوانین مالی در این میان حتی شدت بیشتری هم دارند و با خاطیان محکم‌تر و کوبنده‌تر هم برخورد می‌شود. نکته قابل تأمل اینکه این سختگیری‌های مالی در خصوص باشگاه‌هایی انجام می‌شود که به‌صورت کاملاً خصوصی اداره می‌شوند و کوچک‌ترین دریافتی از بودجه دولتی ندارند، اما باید جوانمردی مالی را رعایت کنند، والا به شدیدترین شکل ممکن مجازات می‌شوند. حالا اینجا در فوتبال ایران، جایی که تقریباً تمام تیم‌های فوتبالش مستقیم یا غیرمستقیم دولتی هستند و از بیت‌المال دریافتی دارند، آن هم دریافتی‌های آنچنانی و چندده میلیاردی. اینجا بعد از کلی سروصدا و حاشیه در نهایت از سپاهان چهار امتیاز کسر می‌شود، از پرسپولیس یک امتیاز و به استقلال هم مهلت می‌دهند تا خرابکاری‌های مالی خود را درست کند تا نکند کارش به کمیته انضباطی کشیده شود.

بیشتر بخوانید:

ابهام در قرارداد مهاجم خارجی استقلال/ این رقم قرارداد واقعی است؟

اینجا به جای محرومیت و تنبیه فقط لاپوشانی می‌کنند تا نکند مدعیان کوچک‌ترین آسیبی ببینند. اینجا پول مردم و بیت‌المال به راحتی خرج می‌شود. در اینجا به یک باشگاه فرصت می‌دهند تا در یک خیمه‌شب‌بازی عیان و حال به‌هم‌زن بازیکنانی که زیاد گرفته‌اند مثلاً از خودگذشتگی و قراردادشان را کم کنند تا مربی‌شان بتواند قراردادش را ثبت کند. حالا این قرارداد چقدر است بماند برای بعد، ولی همه خوب می‌دانیم که در پشت تمام این سیاه‌بازی‌ها چه می‌گذرد و چه پول‌هایی که از زیر میز و روی میز و کنار میز بین جماعت فوتبالی رد و بدل می‌شود.

همه خوب می‌دانیم که چه آپشن‌هایی بابت این جوانمردی نمایشی به بازیکنان پرداخت می‌شود تا جبران آن چند میلیون کسر شده از قراردادشان بشود. جالب اینکه علیه هر نقدی هم بیانیه صادر می‌کنند. باید تأسف خورد که این اقدام پیش چشم تمام نهادهای نظارتی رخ می‌دهد و کسی هم کاری نمی‌کند..

فوتبال ایران، اخلاق را خیلی وقت است که باخته است. برنامه‌ای هم برای استفاده از ظرفیت‌های درآمدزایی ندارد، چون بیت‌المال حی و حاضر برای برداشت آماده است. این وسط یک ادعا مانده بود به اسم سقف بودجه؛ سقف قراردادی که آن هم با خیمه‌شب بازی فدراسیون و سازمان لیگ و باشگاه‌ها اینگونه اجرا می‌شود که اگر اجرا نشود بهتر است. کاش حداقل برای این همه برداشت از بیت‌المال و پول مردم قدری سختگیری‌های دنیای فوتبال حرفه‌ای را می‌آموختیم.

منبع: جوان آنلاین

Adblock test (Why?)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

زمان استارت استقلال برای مصاف با گاندوها

ی نوامبر 19 , 2023
به گزارش مشرق، تیم فوتبال استقلال با توجه به تعطیلی مسابقات لیگ برتر، روز گذشته به مصاف تیم دسته اولی نفت مسجد سلیمان رفت و با تک گل کوین یامگا در این دیدار تدارکاتی به برتری رسید.شاگردان نکونام بر اساس برنامه ریزی انجام شده امروز به استراحت می‌پردازند...