عملکرد مربیان استقلال در ۶ سال گذشته

‌به گزارش مشرق، از آخرین قهرمانی آبی پوشان در لیگ برتر ۶ فصل می‌گذرد و هواداران این تیم نگران هستند که مبادا این سال‌ها طولانی‌تر شود.

بیشتر بخوانید:

شرط استراماچونی برای قرارداد بازیکنان استقلال

* آخرین قهرمانی
آخرین باری که آبی‌ها جام قهرمانی را در لیگ برتر بالای سر بردند، فصل ۹۲-۹۱ بود. استقلال در دوازدهمین دوره از مسابقات لیگ برتر با هدایت امیر قلعه نویی و مدیریت علی فتح الله زاده فاتح لیگ برتر شد و این قهرمانی تا به امروز آخرین قهرمانی آنها در این مسابقات است. استقلال پس از آن قهرمانی هرگز نتوانست بالا بردن جام را تکرار کند و بهترین مقام این تیم نایب قهرمانی مسابقات در لیگ شانزدهم بود.

* همه مربیان بعد از قهرمانی
برای استقلال در شش فصل گذشته امیر قلعه نویی (۲ فصل)، پرویز مظلومی (یک فصل)، علیرضا منصوریان (یک فصل و ۷ بازی)، شفر (قدری کمتر از دو فصل) و فرهاد مجیدی (۳ بازی) نقش سرمربی را ایفا کردند. در واقع باید فصل‌های سیزدهم و چهاردهم را به قلعه نویی، فصل پانزدهم را به مظلومی، فصل شانزدهم را به منصوریان و فصل‌های هفدهم و هجدهم را هم به شفر نسبت داد.

* سقوط بعد از قهرمانی
استقلال پس از قهرمانی در فصل ۹۲-۹۱، در لیگ سیزدهم نیز با امیر قلعه نویی حاضر شد که در آن دوره از مسابقات نه تنها نتوانست از عنوان قهرمانی‌اش دفاعی کند، بلکه بعد از چهار تیم فولاد، پرسپولیس، سپاهان و نفت تهران روی پله پنجم قرار گرفت. استقلال در آن فصل ۵۴ امتیاز گرفت ولی یک امتیاز از این تیم کسر شد و امتیاز ۵۳ برای آنها در جدول محاسبه شد. گرچه حتی بدون کسر امتیاز هم جایگاه استقلال بالاتر از پنجم قرار نمی‌گرفت.

* بدترین استقلال بعد از قهرمانی
آبی‌ها چهاردهمین دوره از مسابقات لیگ برتر را هم با هدایت قلعه نویی استارت زدند. این تیم در فصل ۹۴-۹۳ نه تنها مقامی بهتر از فصل گذشته‌اش به دست نیاورد، بلکه با یک رتبه نزول لیگ را در جایگاه ششم به اتمام رساند که این بدترین نتیجه آنها بعد از آخرین قهرمانی شأن است. استقلال با ۴۷ امتیاز بعد از سپاهان، تراکتورسازی، نفت تهران، ذوب‌آهن و فولاد در این رتبه قرار گرفت تا این آخرین سال حضور امیر قلعه نویی (تا امروز) در استقلال باشد.

* خانه تکانی در لیگ پانزدهم
باشگاه استقلال فصل پانزدهم خانه‌تکانی کرد و با مدیر و مربی جدیدی وارد مسابقات شد. پرویز مظلومی انتخاب افشارزاده بود و استقلالی‌ها که در بدنه تیم هم دست به جوانگرایی زده بودند، در حالی که تا آخرین روزها شانس قهرمانی داشتند در پایان با ۵۲ امتیاز بعد از استقلال خوزستان و پرسپولیس در جایگاه سوم قرار گرفتند.

* بهترین استقلال بعد از قهرمانی
آبی‌ها در فصل شانزدهم باز هم دست به تغییراتی زدند و ابتدا منصوریان روی نیمکت داغ این تیم جانشین مظلومی شد و سپس سیدرضا افتخاری جای بهرام افشارزاده را گرفت. این بهترین سال استقلال بعد از آخرین قهرمانی‌اش بود. آبیهادر فصل شانزدهم توانستند نایب‌قهرمان لیگ شوند. این نتیجه در حالی برای استقلال شکل گرفت که آنها شروع خوبی در این فصل نداشتند و رفته رفته تیم شأن شکل گرفت. این نتیجه وقتی ارزشمندتر به نظر می‌رسد که دیده می‌شود استقلالی‌ها در نیم فصل دوم با محرومیت از نقل و انتقالات روبرو شدند و منصوریان با پنجره بسته نقل و انتقالاتی و بهکارگیری چند بازیکن جوان تیمش را در این جایگاه قرار داد.

* بیشترین پیروزی و بهترین خط حمله
آبی پوشان در آن فصل ۱۶ پیروزی هم به دست آوردند که این بیشترین تعداد پیروزی آنها در شش فصل اخیر است. همچنین آنها در آن فصل ۴۵ بار گلزنی کردند تا بهترین آمار گلزنی در شش فصل گذشته را هم در همان سال ثبت کرده باشند.

* حضور شفر و عادت به کم گل خوردن
استقلالی‌ها لیگ هفدهم را پرتلاطم و پر التهاب آغاز کردند و منصوریان در هفته هفتم از این تیم جدا شد تا شفر جانشینش شود. این تیم در نخستین فصل سرمربیگری شفر پس از پرسپولیس و ذوب‌آهن با ۵۲ امتیاز در رتبه سوم جدول قرار گرفت. مثبت‌ترین تغییری که شفر در استقلال ایجاد کرد، کم گل خوردن آبیها بود. عادت خوبی که در فصل هجدهم هم با این تیم همراه بود.

* شفر و فرجامی ناخوش
استقلال در فصل هجدهم هم کارش را با شفر آغاز کرد و این مربی آلمانی تنها در ۳ هفته پایانی همراه آبی پوشاننبود. استقلال فصل هجدهم را هم در حالی به اتمام رساند که نتوانست رتبه‌ای بهتر از جایگاه سومی به دست آورد. آبی‌ها بعد از پرسپولیس و سپاهان با ۵۷ امتیاز در رده سوم قرار گرفتند تا همچنان بهترین عملکرد آنها بعد از آخرین قهرمانی شأن به فصل شانزدهم و با مربیگری علیرضا منصوریان به دست آمده باشد. آن هم با پنجره نقل و انتقالاتی بسته.

Let's block ads! (Why?)

یک دیدگاه برای “عملکرد مربیان استقلال در ۶ سال گذشته

  1. استقلال هرچی ضربه خورده ازمدیریت افتخاری وانتخاب منصوریان بود…اون باانتخاب منصوریان استقلال رانابودکرد….چون منصوریان رفیق بازبود…ووواول راه مربیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دشمن شماره یک پرسپولیس در لیست استقلال

س ژوئن 4 , 2019
به گزارش مشرق، باشگاه استقلال هنوز تکلیف سرمربی اش را روشن کرده و برخلاف توافق اولیه هم اختیار بستن تیم به فرهاد مجیدی سپرده نشده است. با وجود این مدیران باشگاه با همکاری اعضای کمیته فنی با چند بازیکن مذاکره کرده‌اند و تلاش دارند تا آن‌ها را جذب کنند. ...